22 35 25 05
Tannregulering ikke bare er for barn og ungdom? Flere og flere voksne regulerer i dag tennene for å få et vakkert smil. I mange tilfeller kan reguleringen settes på slik at den ikke er synlig.

Behandling av bittfeil

En første undersøkelse
Tannlegen registrerer hvordan tenner og kjever forholder seg til hverandre. Eventuelle avvik registreres. Som pasient får du informasjon om problemer og risiko, samt hva som eventuelt kan gjøres med problemet.

Avtrykk, røntgen og tracing
Om tannregulering kan være aktuelt gjør tannlegen alltid en mer omfattende undersøkelse før behandlingen gjennomføres.

Et avtrykk av tennene tas. Ved hjelp av dette fremstilles deretter gipsmodeller som fungerer som grunnlag for planleggingen. For å se forholdene mellom kjeveben, tenner og ansiktskjelett benytter tannlegen seg også av røntgen.

Ansiktets profil tegnes deretter opp. På tegningen påføres nå verdier fra bl.a røntgen inn. Metoden kalles tracing.

Behandlingen
Valget av behandling er unik for hver pasient. Generelt kan man si at behandling med tannregulering som oftest strekker seg over et år.

Tenner og kjeveben vil ofte ta seg tilbake til sin opprinnelige posisjon. Det er derfor viktig å følge opp behandlingen. Derfor blir det som regel limt på tynne strenger på baksiden av tennene slik at tennene ikke flytter seg tilbake. Disse strengene synes ikke og er heller ikke noe funksjonelt problem.









Se eksempel på tracing >>

 
 
Skriv ut
Legg til i favoritter
Tips en venn
Tannregulering for voksne

Det er ikke bare barn man kan tannregulere. Kjeveortopedi på voksne blir mer og mer vanlig og utføres ikke bare av estetiske årsaker, selv om en "bieffekt" også er et vakrere smil




En ujevn tannbue i overkjeven som har blitt tannregulert i voksen alder. Det nederste bildet viser tannrekken ferdigbehandlet.

På baksiden av fortennene sitter en meget tynn tråd for at tennene ikke skal vandre tilbake.
 
Tannlege SVENDSRUD Søk