22 35 25 05
Moderne tannfyllingsmaterialer kan limes fast til tannen. Dette betyr at vi ikke trenger å bore så mye som når det ble brukt amalgam. Dagens materialer er tannfarget slik at du kan beholde et vakkert smil selv etter reparasjonen.
En tann sett fra siden. Hullet er klart til å fylles med amalgam. For at amalgamet skal sitte fast bør hullet være større i bunnen enn opp mot tyggeflaten. Amalgamet klemmes fast mellom tannens sidevegger.   

Når tann og fylling i framtiden belastes, f.eks ved normal tygging eller ved tannpressing om natten, øker belastningen. Med tiden dannes mikroskopiske sprekker i tannen.     

Om det opprinnelige hullet er stort er risikoen for at tannen knekker større.     

Store og gamle amalgamfyllinger som med årene har forandret form.   

Når amalgamfyllingene er fjernet ser man de tynne tannveggene. Tannkjøttet er betent og blør lett ettersom pasienten ikke har vært grundig med rengjøringen mellom tennene.   

Tennene kunne gjenoppbygges med keramiske kroner.   
 
 
Skriv ut
Legg til i favoritter
Tips en venn
 
Tannlege SVENDSRUD Søk